Zajímám se o období:
léto léto    zima zima    máte nastaveno:  léto léto
Doporučujeme navštívit v Jeseníkách
Zatopené lomy
Neoddělitelnou součástí Rychlebských hor je více jak desítka lomů, jež dotváří romantickou duší zdejší krajiny. V některých lomech se lze koupat nebo rybařit. Většinu lomů najdeme okolo Vápenné, Žulové, Černé Vody a Vidnavy.
Šerák
Šerák je významný horský vrchol na severní části hřebene Hrubého Jeseníku (1351 m n. m.). Součást NPR Šerák-Keprník. Najdeme zde uměle vysazené borovice kleče ale také vysokohorskou smrčinu s příměsí jeřábu. Pod vrcholem stojí horská chata Jiřího, která zde poskytuje služby turistům od roku 1888. Od chaty je krásný výhled na pás vesnic v údolí Bělé, Jeseník a na skupinu Orlíka.
Rozhledna Zlatý Chlum
Při návštěvě Jeseníků navštivte také vrchol Zlatý chlum s kamennou rozhlednou, 26 metrů vysokou, která byla postavena v roce 1899. Rozhledna Zlatý Chlum se nachází 3 km severovýchodně od města Jeseník v nadmořské výšce 875 m. Z věže se nám naskytne úchvatný kruhový výhled.
Čertovy kameny
Čertovy kameny – skalní útvar nacházející se 3 km severovýchodně od Jeseníku. Vstup na vrchol je zajištěn řetězy. Z vrcholu je pěkný výhled do údolí říčky Bělé a na Rychlebské pohoří.
Priessnitzovy lázně
Priessnitzovy léčebné lázně (původně Priessnitz Sanatorium Gräfenberg) leží ve svahu nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor 3 km od města Jeseník v nadmořské výšce 620m n. m. Díky této poloze leží Priessnitzovy lázně v nejčistším prostředí.
OSTRUŽNÁ
Obec Ostružná (původně Spaarrenhau) leží 12 km jz. od města Jeseník v údolí Černého potoka s prameny pod Smrkem (1126 m). Vesnice byla založena roku 1561 pro dřevorubce. Součástí obce je osada Petříkov a Ramzová.
ČERVENOHORSKÉ SEDLO-PRADĚD
Celá trasa Červenohorské sedlo - Praděd vede v nadmořské výšce nad 1000 m, není ale výškově náročná. První část trasy vede většinou zalesněným úsekem, kde je méně výhledů. Ty jsou až na loukách a holinách Pradědu. Za příznivého počasí je odtud unikátní výhled na blízké i daleké okolí.
PRADĚD
Praděd (1491 m) je nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku. Je současně nejvyšší vrchol Moravy a pátou nejvyšší horou Česka. Je zde velmi drsné podnebí s průměrnou roční teplotou 0,9°C s možnosti mrazů po celý rok. Praděd je významnou křižovatkou turistických tras. Vrchol a jeho okolí je součástí národní přírodní rezervace Praděd.
KARLOVA STUDÁNKA
Karlova Studánka (původně Hinnewieder) je ojedinělá lázeňská obec uprostřed krásné jesenické přírody s nejčistším vzduchem v České republice. Obec leží 8 km jihozápadně od Vrbna pod Pradědem v údolí Bílé Opavy.
OKRUŽNÍ TURISTICKÁ TRASA BRANNÁ-PASÁK-PŘEDNÍ ALOJZOV-BANJALUKA-BRANNÁ
Nenáročná trasa vede mírně zvlněnou krajinou s výhledy na pohoří Kralického Sněžníku. Vhodná především pro ty, kdo nechce šplhat po zdejších hřebenech hor, ale přesto si chce horských procházek užít.
Velké Vrbno
Velké Vrbno, původně Gross – Würben, osada 6 km sv. od Starého Města pod Sněžníkem. Založeno roku 1614 se sklárnami tehdejšími majiteli kolštejnského panství. Svou nadmořskou výškou 730-1000 m n. m. je nejvýše položenou osadou na Moravě.
REŠOVSKÉ VODOPÁDY
Národní přírodní rezervace Rešovské vodopády se nachází 1,5 km od obce Rešov, 9 km jz. od Rýmařova. Říčka Huntava ,která pramení ve Stříbrných Horách zde prochází četnými kaskádami a několika vodopády, největšími v Nízkém Jeseníku.
KOUTY NAD DESNOU- POD PRADĚDEM
Turistická trasa je spojnicí mezi údolím Desné a NPR Praděd. Trasa prochází rezervací Divoký důl, dnes součástí NPR Praděd. V Divokém dole je vše divoké. Divoké kaskády horské bystřiny, strmé svahy se zachovalou horskou smrčinou.
TURISTICKÁ TRASA STŘÍBRNICE-KRALICKÝ SNĚŽNÍK
Naší trasou je hezký výlet na vrchol Kralického Sněžníku. Okolí Kralického Sněžníku poskytuje nádherné výhledy na Hrubý Jeseník, Staroměstsko, Orlické hory. Za dobré viditelnosti je možno spatřit Krkonoše a Beskydy.
Vysoký vodopád
Soustava kaskád na horním toku Studeného potoka v nadmořské výšce 1007 m. V roce 1982 vyhlášen přírodní památkou. Nejvyšší vodopád Jeseníků. Celkově má výšku 28 m. Původně 45 m vysoký vodopád byl v roce 1880 povodní rozrušen na více kaskád.
TURISTICKÁ TRASA BRANNÁ – VOZKA
První část trasy začíná po asfaltové komunikaci pozvolna přecházející v lesní kamenítou cestu až po vyšlapanou pěšinu od rozcesti Nad Hášovou. Cekové převýšení je 800 m, trasa je náročnější. Za pěkného počasí se určtě vyplatí strávit odpočinek na vrcholu Vozky z důvodu nádherného kruhového výhledu.
Loučná nad Desnou
Loučná nad Desnou, 15 km sv. od Šumperka v údolí Desné, obklopena vrcholy Mravenečník (1343 m), Černá stráň (1237 m). Obec se nachází v nadmořské výšce 450 metrů. Dominantou obce je renezanční zámek se zámeckým parkem.
OKRUŽNÍ TURISTICKÁ TRASA RAMZOVÁ – OBŘÍ SKÁLY – ŠERÁK – RAMZOVÁ
Turistická trasa začíná v osadě Ramzová od železniční stanice a dále pokračuje k rozcestníku u lanovky. Odtud se vydáme po zelené k místu zvanému dle pověsti Vražedný potok.
Obří skály
Obří skály (1081 m), skalní útvar 1 km severozápadně od Šeráku. Jsou součástí CHKO Jeseníky a NPR Šerák-Keprník. K vrcholu vedou tři přístupové trasy, od Šeráku, Ramzové a Lipové. Skalní útvar je výraznou krajinnou dominantou s výhledem na Rychlebské hory, pohoří Kralického Sněžníku.
NAUČNÁ STEZKA VINCENZE PRIESSNITZE
Nabízí slavnou historii přírodního vodního lázeňství. Na sedmi kilometrech nalezneme patnáct pramenů a jiných památek s příběhem zakladatele Vincenze Priessnitze. V blízkém okolí vyvěrá ze země kolem 80 pramenů.
TURISTICKÁ TRASA BÍLÁ OPAVA
Za otevřenou kotlinou nás čekají nádherné scenérie stezky Bílá Opava. Tato část trasy je nejnáročnější, ale taky nejkrásnější. Procházíme po mnoha mostcích, schodištích a lávkách kolem vodopádů, četných kaskád, horských bystřin, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa, až k rozcestníku Nad vodopády Bílé Opavy.
Dřevěný kostelík archanděla Michaela v Maršíkově
Dřevěný kostelík sv. Michaela v Maršíkově byl postaven na místě staršího svatostánku v roce 1609. Jedná se o roubenou pozdně gotickou stavbu s renesančně řešeným interiérem kněžiště. Je nestarší zachovalou lidovou stavbou na severní Moravě. Pro svou památnou hodnotu je kostelík chráněn zákonem.
Turistická trasa Kouty nad Desnou - Sedlo pod Vřesovkou
TURISTICKÁ TRASA OSTRUŽNÁ – POD STRÁŽÍ – KUTNÝ VRCH – STARÉ MĚSTO POD SNĚŽNÍKEM
Trasa spojuje obce Ostružná a Staré Město pod Sněžníkem. Poměrně atraktivní trasa zprvu s pěkným výhledem na Šerák přes výhledové partie horských luk a dále kolem bunkrů a opevnění v okolí luk nad Starým Městem pod Sněžníkem až k Jelenu.
SMRK
Vrchol jménem Smrk (1 126m) se nachází v jihozápadní části Rychlebských hor několik metrů od polských hranic . Vlastní vrchol hory je zčásti holý a z části zalesněný s podnáčenou smrčinou. Najdeme zde i nevelká řašeliniště s typickou vegetací. V blískosti vrcholu se protíná řada turistických tras.
KEPRNÍK
Keprník (1423 m) je čtvrtý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku. Je součástí CHKO Jeseníky a NPR Šerák-Keprník. Přes Keprník vede hlavní jesenická hřebenovka.
Dřevěný kostel sv. Martina v Žárové
TURISTICKÁ TRASA ŠERÁK-ČERVENOHORSKÉ SEDLO
TURISTICKÁ TRASA SMRK – PALAŠ – PAPRSEK
Od Travné hory (asi necelý km od Smrku) je nádherný výhled na polskou stranu (Polskou horu 1106 m). Trasa vede v první části podél česko-polské hranice v otevřené krajině s rozptýlenou nízkou smrčinou. V druhé polovině trasy nás čeká mírné klesání.
Hradisko
Hradisko (zříc.) 442 m - též zřícenina hradu Kaltenštejn z 13. století jižně od obce Černá Voda. V minulosti vystřídal několik majitelů až byl r. 1505 vratislavskými biskupy zbořen a materiál byl použit na stavbu javornického hradu. Dnes je zachovaná severní obranná věž a poškozená válcová věž.
VOZKA
Vozka (1377 m) je druhý nejvyšší vrchol keprnické vrchoviny, 2 km j. od Keprníka. Je součástí CHKO Jeseníky a NPR Šerák-Keprník. Vrchol hory je porostlý rozvolněnou nízkou smrčinou. Skalní útvar je výraznou krajinnou dominantou.
Turistická trasa Ostružná - Šerák
Asi půldenní výlet. Trasa vede zalesněnou krajinou s převýšením 618 m. V úseku Ostružná-Černava půjdeme po zpevněné pěšině se středně strmým stoupáním. Poměrně náročnější část cesty nás čeká od Černavy, kde se vydáme po úzké kamenité pěšině k rozcestí Šerák. Pokračujeme téměř po rovině k turistické chatě Jiřího.
TURISTICKÁ TRASA STARÉ MĚSTO POD SNĚŽNÍKEM–PAPRSEK
Nádherný výhled na Staroměstsko a Kralický Sněžník. Odtud směrem romantickým hřebenem na Větrov, nalezneme zde škálu míst z dalekým výhledem do okolní krajiny.